02.12.2022

TYDZIEŃ CHLEBA

Uczniowie z klas I-III po raz kolejny wzięli udział w akcji pod hasłem „TYDZIEŃ CHLEBA”, która miała na celu uświadomienie dzieciom zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami, jak również promowanie zdrowego stylu życia. Dzieci z klas I - III naszej szkoły aktywnie i z wielkim zaangażowaniem włączyły się w akcję promującą zdrowy chleb oraz racjonalne odżywianie.

W ramach „Tygodnia Chleba” uczniowie uczestniczyli w wycieczce do miejscowej piekarni pani Maj, podczas której mieli niepowtarzalną okazję przyjrzeć się pracy piekarza, zapoznać się z rodzajami pieczywa oraz zobaczyć prawdziwy piec do wypieku chleba na zakwasie. W kolejnych dniach przygotowywali w klasach zdrowe kanapki z wykorzystaniem różnego rodzaju chleba. Następnie przystąpili do konkursu plastycznego pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”.

Chleb w naszej kulturze ma wartość o wiele większą niż jakikolwiek inny pokarm. Obok wartości odżywczej, czy walorów smakowych, chleb ma także wielkie znaczenie symboliczne, społeczne i religijne. Mamy nadzieję, że podjęte działania podkreślają wartości odżywcze i zdrowotne chleba, a także wzbudzą szacunek do chleba oraz potrzebę dzielenia się chlebem z innymi.


Wyszukiwarka